دستورات پرکاربرد ADB و Fastboot , برای سیستم عامل اندروید

در این مقاله آموزشی قصد دارم پرکاربردترین دستوراتی را که می‌توانید با ADB و Fastboot اجرا کنید که البته شاید شما و گجت‌ اندرویدی‌تان را در مواقع اضطراری نجات دهد معرفی کنم . البته ناگفته نماند که تمام این دستورات در تمامی گوشی‌ها و تبلت‌ها اجرا نمی‌شوند ، اما اکثریت آنها مشترک هستند.


 

مورد نیاز :

 

دانلود آخرین نسخه  Minimal ADB and Fastboot Tool


دانلود درایور مخصوص دستگاه شما :

Samsung Driver Huawei Driver HTC Driver Nexus Driver LG Driver

بردن گوشی به حالت Fastboot ( جهت اجرای دستورات Fastboot )

فعال بودن Usb Debuging ( در صورت نیاز به دستورات ADB )

 


پس از نصب و اجرای برنامه این تصویر را میبینید :

خلاصه دستورات :
  • رفتن به ریکاوری : adb reboot recovery ( اتصال گوشی در حالت روشن و فعال بودن USB Debuging )
  • رفتن به فست بوت : adb reboot fastboot ( اتصال گوشی در حالت روشن و فعال بودن USB Debuging )
  • فلش زدن ریکاوری : Fastboot flash recovery recovery.img ( بردن گوشی به حالت Fastboot )
  • فلش زدن بوت ایمیج یا کرنل : fastboot flash boot boot.img ( بردن گوشی به حالت Fastboot )
  • فلش زدن فایل سیستم : fastboot flash boot boot.img ( بردن گوشی به حالت Fastboot )
  • فلش زدن فایل کش : fastboot flash boot cache.img ( بردن گوشی به حالت Fastboot )

دستورات :

 

adb devices

بررسی ارتباط گوشی با کامپیوتر و نمایش اطلاعات پایه‌ای دستگاه متصل. معمولا وقتی می‌خواهید از ADB استفاده کنید، این اولین دستوری است که وارد می‌کنید. با این دستور شماره ID دستگاه در صفحه ترمینال ظاهر می‌شود و اين‌گونه متوجه می‌شوید که دستگاه به شکل درستی به کامپیوتر متصل است


fastboot devices

نمایش اطلاعات دستگاه‌هایی که در حالت Fastboot به کامپیوتر متصل شده‌اند. این دستور زمانی مفید خواهد بود که بخواهید بررسی کنید دستگاه موردنظر شما به‌درستی و در حالت fastboot به کامپیوتر متصل شده است یا خیر و سپس به فلش‌کردن دستگاه اقدام کنید. با زدن این دستور اگر برخي از کاراکترها در صفحه خطر فرمان به شما نمایش داده شد، یعنی دستگاه به‌درستی متصل شده است، در غیر این‌صورت چیزی به شما نشان داده نمی‌شود


fastboot oem unlock

دستوری برای آنلاک کردن بوت‌لودر (Bootloader) که امکان روت کردن دستگاه را فراهم می‌کند. برای دسترسی root بسیاری از دستگاه‌های اندرویدی به‌خصوص سری Nexus نیاز است که بوت‌لودر دستگاه unlock شده باشد. اما جالب است بدانید آنلاک‌کردن نکسوس تنها با یک دستور ساده یعنیfastboot oem unlock انجام می‌شود. توجه داشته باشید كه ممکن است دستگاه شما با زدن این دستور کاملا پاک شود (Wipe)؛ بنابراین قبل از آنلاک کردن حتما از اطلاعات نسخه پشتیبان (Backup) تهیه کنید.


fastboot flash recovery

دستوری که با آن می‌توان فایل image یک recovery را روی گوشی فلش کرد ؛  این دستور به شکل زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد، بنابراین پیشنهاد می‌شود فایل img  را در همان پوشه fastboot و ADB قرار داده باشید :

fastboot flash recovery RecoveryName.img


Fastboot flash boot

مشابه دستور قبلی است، ولی برای فلش کردن فایل boot یا Kernel روی دستگاه زمانی ‌که دستگاه در حالت fastboot قرار گرفته باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. نحوه استفاده از آن به شکل زیر است :

fastboot flash boot BootName.img


fastboot flash system

دستوری که با آن می‌توان فایل image یک ROM را روی گوشی فلش کرد؛ این ROM می‌تواند رام اصلی (Stock ROM) یا رام سفارشی (Custom ROM) باشد. این دستور به شکل زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد، بنابراین پیشنهاد می‌شود فایل img رام را در همان پوشه fastboot و ADB قرار داده باشید :

fastboot flash recovery systemName.img


Fastboot Flash userdata

دستوری که با آن می‌توان فایل image یک userdata را روی گوشی فلش کرد ؛  این دستور به شکل زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد، بنابراین پیشنهاد می‌شود فایل img  را در همان پوشه fastboot و ADB قرار داده باشید :

fastboot flash cache userdataName.img


Fastboot Flash cache

دستوری که با آن می‌توان فایل image یک cache را روی گوشی فلش کرد ؛  این دستور به شکل زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد، بنابراین پیشنهاد می‌شود فایل img  را در همان پوشه fastboot و ADB قرار داده باشید :

fastboot flash cache cacheName.img


adb reboot recovery

ری‌استارت کردن دستگاه و بردن خودکار آن به حالت Recovery. برای نصب بسیاری از ROMها بايد دستگاه اندرویدی را به حالت Recovery برد. یک روش فیزیکی و با استفاده از دکمه‌های Volume و Power برای بردن در این حالت وجود دارد، اما از این پس به‌راحتي زماني که گوشی روشن است، با وارد کردن این دستور آن را به حالت Recovery ببرید. از دیگر مزیت‌های اصلی این دستور این است که دیگر با روش‌های عجیب و غریب لازم نیست دکمه‌های ترکیبی گوشی را برای حالت Recovery بفشارید!


adb reboot-bootloader

ری‌استارت کردن دستگاه و بردن خودکار آن به حالت Bootloader. درست مشابه دستور قبلی است، اما با زدن آن دستگاه اندرویدی به حالت Bootloader خواهد رفت. باز هم استفاده از دستور نرم‌افزاری بسیار آسان‌تر از فشردن ترکیبی دکمه‌های روی دستگاه است. توجه داشته باشید که وقتی به مد Bootloader وارد شدید، دیگر ADB برای شما کار نمی‌کند.


adb reboot download

مشابه دستورات قبلی است، اما دستگاه را روی حالت download ریبوت می‌کند.


adb reboot fastboot

اين دستور هم مشابه دستورات قبلی است، اما با استفاده از آن می‌توانید بدون فشردن دکمه‌های ترکیبی، دستگاه را در مد fastboot بالا بیاورید.


fastboot erase

این دستور شامل سه دستور زیرمجموعه است که هر کدام بخشی از حافظه Cache فعلی اندروی‌تان را پاک می‌کند. این سه دستور به شرح زیر است:

fastboot erase system

fastboot erase data

fastboot erase cache

این دستورات در زمانی‌که می‌خواهید یک رام را به‌صورت تمیز (Clean Install) نصب کنید، کاربردی است. ابتدا کش‌ها را پاک می‌کنید و سپس رام را با دستور روی دستگاه فلش می‌کنید و در نهایت دستگاه بالا می‌آید. در بسیاری از مواقع با فلش کردن رام جدید، چه Upgrade به یک رام بالاتر و چه Downgrade به يك رام نسخه پایین‌تر، دستگاه کامل بالا نمی‌آید و در زمان Boot اصطلاحا گیر می‌کند یا دچار Boot Loop می‌شود. در این مواقع با پاک‌کردن کش‌ها، مشکل حل می‌شود. توجه داشته باشید با استفاده از این سه دستور، کل اطلاعات شما پاک‌سازی می‌شود؛ بنابراین قبل از استفاده از آنها خوب فکر کنید


adb push [source] [destination]

دستور جالب و کاربردی برای کپی فایل از کامپیوتر به داخل گجت اندرویدی. با استفاده از این دستور، مي‌توانيد فایل‌ها را از داخل کامپیوتر به داخل گوشی یا تبلت خود کپی کنید بدون آنکه دستگاه را لمس کنید. تنها نکته‌ای که بايد بدانید این است که آدرس دقیق محل مبدا و مقصد فایل را بدانید. به‌صورت پیش‌فرض آدرس مبدا همان پوشه‌ای است که ADB در آن قرار دارد. در دستور بالا به جای [source] آدرس مبدا مثلا C:\myFiles و به جای [destination] آدرس مقصد را قرار دهید. برای مثال:

adb push filepathonPC/filename.extension path.on.phone.toplace.the.file


adb pull

مشابه دستور قبلی است، اما برای کپی فایل‌ها از داخل گوشی یا تبلت به داخل کامپیوتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا هم مقصد فایل‌های کپی‌شده در پوشه‌ای است که ADB در آن قرار دارد.


adb install [source.apk]

یکی از جالب‌ترین دستورات ADB‌ که از طریق آن می‌توانید یک فایل APK یا همان اپلیکیشن اندرویدی را از طریق خط فرمان در دستگاه اندرویدی خود نصب کنید. در این دستور به جای [source.apk] آدرس دقیق فایل APK را وارد کنید. پیشنهاد می‌شود فایل APK را داخل همان پوشه ADB قرار دهید. در صورت نصب موفقیت‌آمیز برنامه، پیغام Success به نمایش درمي‌آيد.

توجه داشته باشید اگر یک برنامه را هم‌اکنون روی دستگاه نصب دارید و می‌خواهید آن را با فایل APK نسخه جدیدتر به‌روز‌رسانی کنید، کافی است از پارامتر –r در دستور استفاده کنید. برای مثال:

adb install -r <AplicationpathPackagename>.apk


adb uninstall

نقطه مقابل دستور قبلی است و برای پاک کردن پکیج‌ها و اپلیکیشن‌های نصب‌شده روی دستگاه کاربرد دارد. دستور به شکل زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:


adb unistall <package_name>.g

که package_name درواقع نام پکیج نصب‌شده روی دستگاه است. برای مثال:


adb uninstall com.android.chrome

اگر پاک‌سازی به‌درستی انجام گیرد، در صفحه خط فرمان پیغام Success را خواهید دید. اگر می‌خواهید نام دقیق پکیج اپلیکیشن‌های نصب‌شده روی دستگاه خود را بدانید، پیشنهاد می‌کنیم قبل از اجرای این دستورات، دستگاه را به‌صورت عادی اجرا کنید، برنامه Package Name Viewer را از فروشگاه‌ها و مخازن اپلیکیشن دریافت و نصب کنید و با دانستن نام دقیق پکیج، به پاک کردن آن اقدام کنید.


adb shell [command]

اگر یک کاربر حرفه‌ای باشید، حتما عاشق خط فرمان هستید. با این دستور می‌توانید خط فرمان یا حتی یک دستور را در داخل میزبان اندرویدی یا همان دستگاه اجرا کنید. به جای [command] دستور مورد نظر خود را تایپ کنید یا با وارد کردن adb shell خط فرمان را در دستگاه اندرویدی باز کنید.


adb backup

ایجاد یک نسخه پشتیبان (Backup) از کل دستگاه و ذخیره آن در کامپیوتر. این دستور در زمانی‌که می‌خواهید یک فرایند مثل نصب رام را در دستگاه خود شروع کنید، بسیار کاربردی خواهد بود. با یک دستور ساده کل دستگاه بک‌آپ گرفته می‌شود و مهم‌تر از آن نیاز به Root بودن دستگاه نیست. این دستور پارامترهای زیادی دارد که به‌صورت زیر شکل کلی این دستور است:

adb backup [-f <file>] [-apk|-noapk] [-shared|-noshared] [-all] [-system|nosystem] [<packages…>]

که هر کدام از پارامترها را که نیاز داشتید می‌توانید در دستور بک‌آپ استفاده کنید. برای مثال:

adb backup -all

adb backup -all -f C:\backup.ab


adb restore

عکس دستور بالا که با آن می‌توانید نسخه پشتیبان گوشی را در داخل گوشی بازگردانید. در جلوی دستور adb restore مسیر فایل بک‌آپ را باید تعیین کنید. برای مثال:

adb restore C:\restorefile.zip


adb sideload

کپی و فلش کردن رام‌ها به‌صورت ZIP از کامپیوتر روی دستگاه. این دستور فقط روی برخی کاستوم ریکاوری‌ها جواب می‌دهد و نه همه دستگاه‌ها. اگر این دستگاه با گوشی یا تبلت شما متناسب باشد، می‌توانید یک رام کاستوم کامل را بدون آنکه به دستگاه دست بزنید، روی آن فلش کنید.

 

نوشته های مشابه

آموزش فلش هواوی MTK از طریق فست بوت Fastboot

  توجه داشته باشین که تو این روش فایل ها همون فایلهای روش sp flash tool هستش که از پوشه…